תיקון מנשך פתוח

מהו מנשך פתוח?

מנשך פתוח זהו ליקוי סגר בדרגה חמורה בו קיים אי מגיע בין השיניים העליונות לתחתונות בעת סגירת הלסתות. ההשלכות של מצב זה הן גם אסתטיות וגם תפקודיות-קליניות: קושי בלעיסה, בעיות במפרק הלסת, שחיקת שיניים, קושי בלעיסה ואף לליקוי בדיבור. ישנם מספר גורמים אפשריים להיווצרות המנשך והן כוללות: סיבות תורשתיות,  נשימת פה כרונית, דחיפת לשון, מציצת אצבע אשר גורמת ליצירת חיך גבוה וצר, כישלון בבקיעת שן ועוד.

טיפול במנשך פתוח

טיפול במנשך פתוח כולל שימוש בסמכים, טיפול עם קלינאי תקשורות וניתוח. האורתודנט יבחן את מצב המנשך הפתוח של מטופל ובהתאם לזה יכין טיפול מתאימה ויקבע באם יש צורך בהליך כירורגי. אבחון וטיפול בגיל מוקדם יותר יפחית את הצורך בניתוח. 

כך שבגילאים 0-4 ניתן לנקוט בפעולות המובילות להפתחות והחמרת המנשך, כגון: גודר לשון, מתקן אורתודונטי אשר נועד לטיפול במקרה של דחיפת לשון מתמשכת כשהוא חוסם את הלשון מלהיכנס לרווח שבין השיניים הקדמיות. המתקן עשוי לסייע גם בגמילת ממציצת אצבע, אך בגילאים אלה ניתן להסתפק פשוט בהגבלה של מציצת מוצץ ואצבע, תוך התערבות ואחריות הורית. בגיל 7-10 ניתן להיעזר בקלינאי תקשורת לשם טיפול בדחיפת לשון הכולל אימונים ותרפיה ללשון שנועד למנוע החמרה והפסקה של הפעולה המזיקה לשם הצלחת הטיפול במנשך ומניעת חזרה שלו. בגילאי העשרה הטיפולים המומלצים הם שילוב של טיפול ליישור שיניים ומכשור לאיזון הלסתות, כשטיפול ניתוחי אורתוגנטי מתבצע על ידי מומחה כירורגיית פה ולסת בעיקר בגילאי 18 ומעלה כשהלסת סיימה את ההתפתחות שלה.